fbpx

Co możesz zrobić

 • Nie musisz biernie patrzeć na cierpienie karpi. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić w celu zatrzymania cierpienia tych zwierząt.

  Viva!
 • Podaj dalej

  Cokolwiek sobie pomyślisz – słowa mają znaczenie oraz siłę sprawczą. Powiedz znajomym o tym, co wiesz o sytuacji karpi w czasie świąt. Zachęć ich do zaprzestania masakry przy pomocy naszych materiałów. Przekonaj ich, aby nie kupowali ryb na święta. Udostępniaj nasze posty – media społecznościowe mają dziś ogromną rolę informacyjną i edukacyjną! Polub nasz profil i podawaj dalej informacje na nim publikowane: KLIK

 • Rejestruj nieprawidłowości

  Jeśli będąc w sklepie zobaczysz karpie w pojemnikach bez wody, w brudnej wodzie z zawartością krwi, zwierzęta martwe pływające w zbiornikach, nieprawidłowe zachowanie personelu sklepu lub klientów, którzy noszą żywe ryby w plastikowych torbach bez wody – koniecznie nakręć film lub wykonaj zdjęcia. Następnie opisz wszystkie nieprawidłowości w naszej ankiecie (klik) i prześlij do nas razem z filmami i zdjęciami na ryby@viva.org.pl. Jeśli pliki są zbyt duże – użyj Google Drive, Wetransfer lub innej platformy do przesyłania plików.

 • Napisz do sklepu sprzedającego żywe ryby

  Widząc nieprawidłowości – warto po powrocie do domu napisać list do centrali danego supermarketu. W liście tym należy skoncentrować się na opisaniu sytuacji oraz wyrażeniu własnego rozczarowania postępowaniem zarówno personelu, jak i menadżera sklepu oraz zniesmaczenia i odrazy dla tych nieludzkich praktyk. Możesz podać swój e-mail lub adres domowy jeżeli chcesz, aby ktoś Ci odpisał. Wzór pisma znajdziesz tu (KLIK).

 • Powiadom władze o nieprawidłowościach

  Widziałaś/eś złe traktowanie ryb w sklepie? Nagrałaś/eś film? Zrobiłaś/eś zdjęcia? Musisz powiadomić władze! Tylko dzięki dużej ilości zgłoszeń możemy doprowadzić do wprowadzenia zakazu handlu żywymi rybami. Wzory pism do Inspekcji Weterynaryjnej, Sanepidu, Prokuratury znajdziesz tu (KLIK). Wyślij swoje pismo również do nas na adres ryby@viva.org.pl, abyśmy mogli uczestniczyć w postępowaniu i domagać się raportu z działań służb.

 • Powiadom polityków

  Pisanie apeli do polityków to również dobry pomysł! Szczególnie teraz, gdy jesteśmy blisko zmian w przepisach, które mają zakazać sprzedaży żywych ryb bez wody. Poproś polityków o publiczne poparcie naszej kampanii i zachęć ich do zmiany swoich świątecznych zwyczajów oraz obowiązującego prawa.


  
Niezależnie, do kogo piszesz, pamiętaj o kulturalności i rzeczowości. Jeżeli znasz się co nieco na polskim prawie, możesz cytować w listach te ustępy Ustawy o ochronie zwierząt oraz innych dokumentów, które uważasz za stosowne

 • Podpisz naszą petycję

  Podpisz naszą petycję i zachęć do tego swoich znajomych. To najszybszy i najłatwiejszy sposób wyrażenia swojego poparcia dla naszej kampanii.

  Podpisz petycję
 • Zrób sobie zdjęcie i poprzyj naszą akcję

  Zrób sobie zdjęcie z jednym z naszych hasztagów:

  • #TescoWycofajKarpie

  • #CarrefourWycofajKarpie

  • #AuchanWycofajKarpie

  • #LeclercWycofajKarpie

  • #SelgrosWycofajKarpie

  opublikuj na Facebooku lub Instagramie jako post publiczny i oznacz w poście sklep.

 • Zamów ulotki

  W tym roku po raz kolejny organizujemy akcję pod nazwą “Krwawe święta”, która dotyczy niehumanitarnego traktowania i zabijania karpi. Dla chętnych, którzy chcą się przyłączyć, Viva! wysyła materiały promujące akcję. Można je zamówić na: https://sklepik.viva.org.pl

 • Działaj

  Przyjdź, napisz albo zadzwoń do nas z prośbą o pomoc oraz materiały. Skontaktuj się ze swoją lokalną grupą aktywistów i zorganizuj happening albo akcję informacyjną o sytuacji karpi. Napisz do lokalnych mediów i zaproś je na akcję.

Kontakt

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok 39, 03-772 Warszawa
Konto (główne):
53 1500 2080 1220 8000 0100 0000

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.