Krwawe Święta
Święta Bożego Narodzenia to czas, którego wszyscy nie możemy się doczekać: pełen radości i spokoju, czas spędzany wspólnie z rodziną. Trudno więc uwierzyć w to, że Święta nazywane czasem współczucia i dobra, są tak naprawdę wypełnione bólem, strachem, walką - oraz coraz częściej brutalną i bolesną śmiercią. Nie wierzysz? Poświęć trochę swojego czasu i poznaj świąteczny paradoks.

Kulisy
Co możesz zrobić?


Koalicja na rzecz bezkrwawych Świąt
Koalicja na rzecz bezkrwawych Świąt (CUC) to: czeska Svoboda Zvirat (Wolność dla zwierząt) oraz Fundacja Viva!

Więcej informacji
Skontaktuj się z nami
Działaj

Widzisz nieprawidłowości podczas sprzedaży żywych ryb w marketach? Wyślij mail do sieci handlowej zgodnie z poniższym wzorem:


[nazwa sieci]

Szanowni Państwo,
apeluję do Państwa o wycofanie żywych ryb z oferty Państwa sieci. Zgodnie z opinią prof. Andrzeja Elżanowskiego "Ryby są inteligentnymi i fascynującymi stworzeniami. Badania behawioralne wykazały, że ryby mają bardzo dobrą pamięć i uczą się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się również charakterem - niektóre są odważne i ciekawskie, inne nieśmiałe i pasywne - i są w stanie rozpoznać członków własnej ławicy. W naturalnych warunkach karpie mogą przeżyć nawet 45 lat. Posiadają szerokie pole widzenia i mogą widzieć również ponad powierzchnią. Mają doskonały zmysł słuchu i reagują na każdą, nawet subtelną wibrację, dzięki czemu mogą na czas wyczuć niebezpieczeństwo. Mogą posmakować pokarm bez wkładania go do ust dzięki kubkom smakowym znajdującym się na ich ciele. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak smakuje krew nasza oraz naszego towarzysza, gdy jesteśmy na wpół uduszeni w przepełnionym zbiorniku", co wskazuje jednoznacznie na fakt cierpienia setek tysięcy ryb przetrzymywanych w ciasnych, zatłoczonych zbiornikach w sklepach Państwa sieci i sprzedawanych żywych do transportu w plastikowych reklamówkach bez wody. Tradycja kupowania żywych karpi wiąże się z trudną historią PRL'u, w którym to w domach ludzie nie posiadali lodówek i zabite już ryby mogły się łatwo psuć. Dziś, kiedy mamy nie tylko do dyspozycji wszystkie osiągnięcia cywilizacyjne, ale także wiedzę o zdolności do odczuwania ryb - wspólnym działaniem powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której nie będą one poddawane masowym torturom w sklepach Państwa sieci.

Podkreślić należy fakt, że wrażliwość skóry u ryb można porównać z wrażliwością na dotyk ludzkiego oka. Prof. Andrzej Elżanowski pisze: "Ludzie wydają się uważać, że ryby nie czują bólu, ponieważ nie krzyczą, ale jest to całkowicie fałszywe przekonanie. Zarówno anatomicznie i psychologicznie, układ bólowy jest praktycznie taki sam u psów, kotów i ludzi. W celu całkowitego zrozumienia, co Świąteczna tradycja oznacza dla tych zwierząt, wyobraźmy sobie źle traktowane i poranione psy wystawione na sprzedaż w zatłoczonych kontenerach".

Z poważaniem
[imię i nazwisko]

Designed by OtevriOci.cz (2006)